INA Schaeffler Plummer Block Housing Unit PASE 40 mm Bore diam PASE40-XL-N
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
INA Schaeffler
Plummer Block Housing Unit
  • 40 mm Bore diameter
  • 179 mm Length total
  • 99 mm Height
  • 1.84 kg Weight
  • 138.25 mm Distance fixing bore
  • 14 mm Width (slot)
  • 26 mm Length (slot)
  • ASE08 Housing
  • GRAE40-XL-NPP-B Bearing designation
  • KASK08 Protecting Cap
*NIB. Open package for inspection & photos only.*
Please review photos, comes as shown.
Fast shipping, straight from our warehouse in sunny Florida!
Industry Recycles
155 Center Ct, Venice, FL 34285
July 03 2025
VM14209
P 34 C
Product features
Materials and care
Merchandising tips
View full details
Your cart
Product Product subtotal Quantity Price Product subtotal
INA Schaeffler Plummer Block Housing Unit PASE 40 mm Bore diam PASE40-XL-NJuly0325VM14209P34C